Zapewne masz ich kilka...
Czym jest psychologia kontemplatywna?
Całe życie uczymy się zakrywania wad i nadrabiania niedoskonałości. Chcąc być kochanym, tworzymy tożsamość, która niby pomoże nam to osiągnąć. Z głębi natomiast płynie naturalny potencjał do komunikacji, nawiązywania więzi i kochania. To nasze wrodzone zdrowie mentalne, a psychologia kontemplatywna zajmuje się odbudowaniem relacji z nim.
Na co dzień doświadczamy wielu przejawów tego zdrowia, ale musimy nauczyć się zwracać na nie uwagę. Dlatego właśnie podejmujemy się praktyki medytacji. Stopniowo ćwiczymy się w tym, by dostrzegać doświadczenia umysłu, a także by pozwolić sobie dokonywać wyborów. Innymi słowy przestajemy działać z automatu, a więc i coraz mniej denerwują nas czy smucą nasze reakcje. W ten sposób powracamy do pełnego współczucia (nie: pobłażania, a serdeczności i zrozumienia) podejścia do siebie. Poprawia się nasza relacja z sobą samym, co przenosi się na najbliższe nam kręgi.
Jest to proces łagodny i wymaga czasu. Przy wsparciu trenera psychologii kontemplatywnej uczysz się, jak wytrwać z doświadczeniem, które może być niewygodne. Jak poprawić relacje z bliskimi. Jak tworzyć w swoim życiu harmonię.
Praca zaczyna się od pytania: “Jaka w tym mądrość?”. Badamy siebie w oparciu o pięć filarów:
❥ Jakie dostrzegam w sobie zasoby?
▸ Brak świadomości wewnętrznego bogactwa pozbawia nas poczucia wartości.
❥ Jakie buduję relacje?
▸ Bez relacji czujemy się niepełni, wzmagają się lęki przed stratą, a to pożywka dla zaborczości.
❥ Jak odbieram świat?
▸ Jeśli odcinamy się od ciała, teoretyzujemy i kategoryzujemy. Z czasem utożsamiamy się ze swoimi ideami i musimy bronić ich za wszelką cenę.
❥ Jakie mam poczucie sprawczości?
▸ Pozbawieni tego elementu mamy poczucie, że o wszystko trzeba walczyć, a inni mają lepiej. Życie jest pełne stresu i napięcia.
❥ Jak mam się z byciem tu?
▸ Jeśli bezustannie ignorujemy zmiany lub kierujemy uwagę głównie na to, co dobre, życiem kieruje obawa i blokujemy rozwój.
Założenia psychologii kontemplatywnej to efekt połączenia filozofii buddyjskiej i założeń psychoterapii. Proces odbywa się w takim zakresie, jakiego potrzebujesz, a ja poddaję swoją pracę superwizji.
Czym jest coaching?
Coaching charakteryzuje się kilkoma bardzo istotnymi cechami. Po nich rozpoznasz, czy rzeczywiście bierzesz udział we współpracy z coachem etycznym i profesjonalnym.
❥ Przede wszystkim coach postrzega Cię jako osobę, która potrafi osiągać swoje cele. Wiesz, co i jak zrobić – masz dostęp do całego skarbca swoich zasobów, swojej historii, a ponadto jesteś wykonawcą swoich planów i ponosisz odpowiedzialność za swoje działania. Coach wspiera Cię w odkrywaniu zasobów, których w sobie nie dostrzegasz i pomaga nauczyć się z nich korzystać, byś mógł lub mogła osiągnąć cel.
❥ Coach podchodzi do Ciebie indywidualnie. Koncentruje się na Twojej unikatowości, żeby przygotowana strategia działania mogła być efektywna.
❥ Coach pamięta też, że informacje przekazujesz mu nie tylko słowami, ale i swoim zachowaniem, interakcją. Poszukiwanie rozwiązań zaś wymaga sięgania tak do Twojej przeszłości, jak i do kreowanej przez Ciebie przyszłości.
❥ Coach rozumie, że jesteś częścią różnych systemów, dlatego bada Twoje relacje z rodziną czy współpracownikami. W ten sposób upewnia się, jak zmiana, którą próbujesz wprowadzić, przejawi się w pełnym wachlarzu Twoich doświadczeń.
❥ Coach upewnia się, że to Ty określisz cel do pracy. Jeśli natomiast stracisz zaangażowanie lub osiągniesz cel, zakomunikuje Ci, że proces coachingowy dobiegł końca.
Z coachem wchodzisz w relację partnerską. Innymi słowy jesteśmy na równi. Ja dbam o przebieg sesji i kolejne etapy procesu, ale to Ty pracujesz nad swoim celem, podejmujesz działania i wprowadzasz zmianę w życie.
Wszystko to może się natomiast toczyć tylko pod warunkiem, że chcesz dokonać zmiany. Dlatego decyzja o podjęciu procesu należy do Ciebie. Do mnie natomiast informacja zwrotna: jeśli poczuję, że potrzebujesz innej formy wsparcia lub Twój cel jest dla mnie w jakiś sposób nieetyczny, poinformuję Cię o tym.
Nad czym pracuję?
Techniki pisania, kursy tematyczne i szlifowanie zdań – to znajdziesz wszędzie. Są wspaniałe osoby, które się tym zajmują. Są też książki, które Ci w tym pomogą.
U mnie popracujesz nad:
❥ Synergią życia i pisania
❥ Zdemontowaniem mechanizmu prokrastynacji
❥ Wsłuchaniem się w swój indywidualny głos
❥ Nabraniem pewności siebie w pracy pisarskiej
❥ Profesjonalizacją pisania
❥ Radzeniem sobie z lękami wobec pustej kartki, braku pomysłów lub blokady
❥ Rozpuszczeniem mitów, które Cię hamują
jak skorzystam?
Twoje korzyści będą oczywiście zależały od celu, z jakim do mnie przyjdziesz i zaangażowania, z jakim podejdziesz do procesu. Ogólnie jednak:
❥ Zrozumiesz, jak działa Twoje źródło pomysłów
❥ Nabierzesz wprawy w swoim procesie twórczym
❥ Nauczysz się rozpoznawać bezzasadne wątpliwości
❥ Zrównoważysz wewnętrznego krytyka
❥ Dostrzeżesz, że masz na pisanie więcej czasu, niż Ci się zdaje
❥ Zyskasz przestrzeń, gdzie możesz wyrazić napięcie związane z tworzeniem
❥ Zobaczysz, jak tworzenie pomaga Ci kultywować zdrowie
Jak przebiega sesja?
W trakcie sesji łączę elementy coachingu i psychologii kontemplatywnej zależnie od tego, co bardziej Ci się przysłuży. Korzystam z narzędzi obu tych form pracy oraz z wiedzy zdobytej na warsztatach pisarskich. Włączam do pracy medytację. Wykorzystuję kredki, wizualizacje, ruch. Oczywiście wszystko to dopasowuję do Ciebie i proponuję, Ty decydujesz.
Pierwsza sesja to czas na zapoznanie się, wyłonienie celu i zawiązanie kontraktu, który będzie nad nami czuwał do końca procesu. Tutaj znów Ty decydujesz, ile za pierwszą sesję chcesz zapłacić.
Na zakończenie dzielimy się zwrotami. Współpracujemy, więc i ja jestem otwarta na to, by usłyszeć, co było dla Ciebie pomocne mniej, a co bardziej.
Do domu wrócisz najpewniej z pracą domową, chyba że jesteś bardzo zajętym człowiekiem lub przychodzisz z kwestią perfekcjonizmu. W takim przypadku wymyślę coś innego.
Na koniec kilka słów o spotkaniach. Mogą odbywać się na żywo, a mogą online. Uzgodnimy to podczas pierwszego spotkania. Koszt za sesję nie jest zależny od formy spotkania.
Od czego zacząć?
Zapytaj siebie, czego potrzebujesz? Czy łatwiej rozmawia Ci się z jedną osobą, czy z grupą? Czy wolisz umówić się telefonicznie, czy przez formularz? A później idź za ciosem i skontaktuj się ze mną.
Na pierwszym spotkaniu ustalimy szczegóły, a w międzyczasie możesz poszukać inspiracji na blogu. Zostawiam tam ćwiczenia – rozwojowe lub kreatywne, żeby już dać Ci próbkę swojego podejścia.
Czerp na zdrowie!